2008. október 28., kedd

Hum Dil De Chuke Sanam

A film 3 óra 10 perces volt, másfél óránál volt egy intermezzo: kb. 15 másodpercre kiírták hogy Intermezzo. Gondolom ilyenkor szünetet tartanak a mozikban. Itt kezdett gyanús lenni, hogy nem lesz egészen rövid...
A történet lényege, hogy a jól éneklő olasz Szamir - már a neve is mennyire olaszos! -, aki éneklést tanulni jött Indiába, beleszeret az énektanár lányába, Nandinibe és viszont. Szülei azonban - Szamir elutazása után - egy másik férfihoz, Vanradzshoz adják hozzá, aki ügyvéd, de ennek ellenére legfőbb jellemvonása, hogy ragaszkodik az igazsághoz. Házasságuk persze nem boldog, mert Vanradzs érzi hogy a lány szíve másé, ezért elmegy a lánnyal Olaszországba, hogy megkeressék Szamirt. Mire megtalálják, a lány - nemes jelleme miatt - már Vanradzsba szeret bele és Szamirral való találkozásukkor már nem érez szerelmet őiránta, így megmarad férje mellett.
1 óra 50 percnél kezdődött az Olaszországban (=Pesten) játszódó rész. Olaszországban - kell-e mondanom - magyarul beszéltek a helyiek, kivéve egy orvosnőt, aki - ki tudja miért - native English volt. A jelenetekből megtudhatjuk, hogy ha egy fiatal pár csókolózik a vonaton/villamoson, akkor az ellenőr nem tud mit csinálni velük, hogy adják oda a jegyüket, hanem hangosan mérgelődve otthagyja őket és továbbmegy: így lehet potyázni. Hőseink Olaszországban eljutnak egy igazi magyar cigányzenés-néptáncos mulatságba is, ahol nagyon jól érzik magukat, utána a folyóparton sétálnak, háttérben a Lánchíddal. Közben Szamir az Operaházban lép fel, ott is forgattak néhány jelenetet. A végső egymásra találós jelenetben Nandini a néptelen Lánchídon fut Vanradzs karjaiba.
A rendezőnek vélhetően igen megtetszettek a bp-i sárga villamosok, mert nagyon sok jelenetben visszaköszönnek.
Mindezeken túl igen mély szimbolikájú jelenetek is vannak a filmben. Például amikor - még szerelmük bimbózó korszakában, Indiában - Nandini egy mondattal megsérti Szamirt a közös étkezésnél, Szamir elkezdi enni az asztalra kirakott nyers chilipaprikákat, egyiket a másik után, szemrebbenés nélkül, majd kisvártatva elhagyja a termet, a szobájába megy és ott szenved a csípőstől. Apja utána küldi Nandinit egy kis mézzel, hogy enyhítse kínjait. Szamir egymás után 5-6-szor eltolja magától a Nandini kezében lévő kanalat, majd végül mégis elfogadja tőle. (Óriási megbocsátás-szimbólum!!!) Később az egyik olaszországi (=pesti) jelenetben egy étteremben vannak Vanraddzsal, amikor Nandini - szimbolikusan - elkezdi enni a chilipaprikát. Vanradzs pohár vizet kínál neki, amit Nandini ismét csak többedszerre fogad el.
Van autós jelenet is. Vanradzs és Nandini stoppolnak, és akik felveszik őket, egy ponton félrehúzódnak az útról, megállnak, és kirabolják őket, pénzt, ékszereket. Vanradzs ujjáról azonban nem jön le a jegygyűrű. Az egyik rabló odajön hozzá hogy lehúzza, mire Vanradzs megtámadja, a másik támadó - egy nő - tüzel a pisztolyából, Nandinit találja el. Így kerül Nandini kórházba a native English orvosnőhöz, aki felszólítja Vanradzsot a kórházi számla rendezésére. Mivel nincs pénzük a kirablás miatt, mindketten leveszik jegygyűrűjüket is - láss csodát, itt már lejön Vanradzs ujjáról!
Nagyjából ennyi az, amit a friss élmény nyomán meg tudok osztani veletek, remélem most már mindannyian kedvet kaptatok a film megtekintéséhez. Szerintem megér 190 percet, valamikor összehozhatjuk!

Nincsenek megjegyzések: